Acasă Arhiva Aș vrea să ajungi ca ei…

Aș vrea să ajungi ca ei…

1645
0

Pentru că am prostul obicei să butonez pe Facebook în zone care nu mă interesează prea tare (Severin Shopping Center de data aceasta), am nimerit una dintre cele mai ridicole recenzii acordate unui centru comercial pe care le-am citit vreodată.

Mai exact, o domnișoară care cică ar fi făcut dreptul, acuză centrul comercial că a făcut atenție, PREA MULTE LOCURI PENTRU HANDICAPAȚI, 6 la număr, în timp ce pentru copii doar două.

Nu am înțeles prea clar la ce s-a referit domnișoara „avocat” atunci când a pomenit de locurile pentru copii, dar am fost de-a dreptul scârbit de atitudinea ei vizavi de persoanele cu dizabilități.

„Nu e posibil ca pentru handicapați să fie 6 locuri, iar pentru copii doar 2. Handicapații nu vin la Mall. Vrem să ducem copii la mall dar nu avem locuri de parcare” spune tânăra în recenzia ei de 4 rânduri.

Of, nici nu știu de unde să încep. Păi handicapații nu vin la mall pentru că nu are cine să-i coboare și să-i urce pe scările blocului și pe bordurile din oraș. Handicapații nu vin la mall pentru că aproape mereu își găsesc locurile de parcare ocupate de nesimțiți leneși cu mașini de lux…

Și auzi, că nu au locuri de parcare la Severin Shopping Center, unde știm cu toții că există cea mai mare parcare din oraș. Acolo nu există să fie locurile ocupate toate. A, că sunt ocupate cele din ușile magazinelor, păi deh, au proiectat ăștia greșit clădirea cred… Nu au știut că severinenii sunt niște leneși ordinari care vor numai locuri de parcare la 5 metri de ușa mall-ului…

Nici nu știu ce fel de minte trebuie să aibă o asemenea domnișoară care cică a studiat dreptul astfel încât să gândească cu atât de multă răutate și invidie pentru persoanele cu handicap locomotor. Ea e invidioasă și revoltată chiar din pricina faptului că cei care au proiectat parcarea de la mall și-au permis să facă 6 locuri de parcare pentru persoanele cu dizabilități.

Vă dați seama ce preocupări au unii tineri din țara asta? Cum vor ei așa să dea la o parte handicapații care cică „nu vin la mall și automat nu au nevoie de spații de parcare”, și să își pună ei cururile alea mari și sănătoase pe locurile lor. Nu cumva să meargă mai mult de 5 metri de la mașină până în interior. Te-apucă și scârba când vezi asemenea atitudini răutăcioase până la Dumnezeu.

Și așa, ca scârba să nu fie completă, ia priviți, 3 oameni au dau like la recenzia acestei… domnișoare. Deci, încă 3 care gândesc la fel.. Băi fraților, am și eu o întrebare: mai răi de-atât putem să fim? Sau asta-i maximum?

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here