Acasă Arhiva Nu trebuie să spui nimănui că ai reușit

Nu trebuie să spui nimănui că ai reușit

1432
0
ai reușit

România este genul de țară în care colcăie invidia și gândul pentru moartea subită a caprei vecinului. În România, dacă o să reușești să-ți faci un drum vei fi bârfit și vorbit de rău de niște oameni la care nu te-ai fi gândit niciodată că ar putea proceda așa. De ce te vor vorbi de rău? Pentru că sunt proști, invidioși, le este ciudă de faptul că tu reușești și ei nu. Ne-am obișnuit să fim așa o nație de oameni iraționali, în loc să ne bucurăm pentru aproapele nostru, nu pierdem niciodată ocazia să îl ocărâm și să-l descurajăm cu fel de fel de vorbe venite probabil din prea multă invidie și răutate.

În România nu trebuie să spui nimănui că ai reușit ceva, orice. În primul rând, oameni nu te vor crede și aici am să vă dau drept exemplu chiar pe mine. În urmă cu câțiva ani, când eram eu la început de drum, m-a mâncat în fund să comentez la o postare pe Facebook în care niște „bloggeri” spuneau că domne, în România nu se poate trăi din scris. Am venit și am spus că se poate trăi. Am fost contrazis. Am pus acolo o factură, mi s-a spus că e falsă. Voi înțelegeți despre ce discutăm?

Atunci când reușești într-un domeniu în care alții se zbat ani de zile din pricina mediocrității și a incompetenței, nu o să te întâmpine nimeni cu lauri de flori. În România, trebuie să te aștepți la multă ostilitate din partea invidioșilor și a oamenilor prea mândri să accepte faptul că nu sunt atât de buni pe cât se cred ei… Nimeni nu se va bucura pentru tine, nimeni nu te va felicita, nimeni nu te va încuraja. Așa că, de ce să mai afișezi faptul că ai reușit atât timp cât oamenii nu te vor crede și nu vor vrea să investigheze drumul tău astfel încât să găsească și ei drumul lor? Tu ai intenția să promovezi reușita ta în ideea că va ajuta pe cineva, și când colo…

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here