Se întâmplă de multe ori să cumpărăm o mașină la mâna a doua din străinătate, să o folosim câteva luni în România și să fim nevoiți să schimbăm aproape toată suspensia din cauza drumurilor foarte proaste. În momentul în care schimbăm telescoapele de exemplu, ajungem cu mașina în service iar mecanicul ne spune că „Domne, astea de pe ea sunt originale, nu au fost schimbate niciodată”… Păi, e destul de logic, din moment ce străinii nu au șoselele făcute franjuri, nu au cum să le sară ochii.
Problema apare în momentul în care schimbi acele telescoape (amortizoare) și după vreun an de zile constați faptul că iarăși troncăne ceva după tine. Da, piesele de schimb, noi, originale, țin mult mai puțin față de piesele cu care mașina vine din străinătate și cred că mulți dintre voi v-ați întrebat măcar o dată de ce. Cum e posibil ca o piesă pusă în străinătate să țină ani de zile iar o piesă cumpărată și pusă pe mașină în România, să țină doar câteva luni, maxim un an sau doi?
Ei bine, aici intră pe fir mafia pieselor de schimb, foarte activă în România. Știm cu toții că cel puțin 70% din ce se găsește prin magazinele din România sunt piese contrafăcute, cu toate că pe unele dintre ele scrie „original”… Sunt șanse mari să fii păcălit cu piesele originale într-un hal fără de hal, pentru că nu poți avea încredere într-un ambalaj. Păi câte cazuri de piese originale nu am auzit noi care pe drum până la client fuseseră schimbate cu nașpeturi de către cei care lucrează la distribuție, ori pe la magazin sau service? Pe mașina celui care cumpără o piesă originală în România sunt șanse FOARTE mari să ajungă o piesă contrafăcută la a 7-a mână… Apoi ne mirăm de ce ne ține 1 an?
Cum te poți feri de această mafie a pieselor de schimb?
Singura modalitate prin care vă puteți asigura de faptul că pe mașina voastră ajunge o piesă de calitate, originală sau nu rămâne la aprecierea dumneavoastră, este identificarea unui magazin capabil să fie un pic serios. Recomandarea mea este AutoAtu, un magazin online pe care l-am descoperit în urmă cu ceva vreme, pe când căutam ceva distribuție pentru mașina unchiului meu. Am cumpărat piese Opel pe Autoatu destul de ok ca preț și am fost mulțumit de calitate.
De ce vă recomand un magazin online?
Vă recomand un magazin online pentru că nivelul de seriozitate este mult mai mare în mediul virtual. Vedeți voi, un magazin de piese auto din oraș se bazează pe un vad comercial, oamenii intră să cumpere direct din stradă, tot orașul știe de prezența lui.
Din această cauză, mulți patroni de asemenea business-uri se văd cu sacii în căruță și încep să aducă piese din ce în ce mai contrafăcute la care au un profit cât mai mare. Ei bine, magazinele online sunt mult mai dificil de întreținut, e foarte greu să faci un „vad comercial” online pentru că e nevoie investiții destul de mari. Astfel, un magazin care vinde piese Opel online de exemplu nu va avea curaj să-și bată joc de nici un client. Pentru magazinele online, fiecare client contează.
Din acest motiv, că recomand să încercați o comandă de piese auto online. Poate veți fi mai mulțumiți…








