Eu când nu am ce face, intru pe calculatorsalariu.ro și testez acolo cam câți bani ar trebui să dau la stat dacă aș decide să angajez pe cineva. De exemplu, ca să dau un salariu minim pe economie de 1000 de lei net, trebuie să scot din buzunar în total 1800 de lei. De ce 1800? Pentru că aproape 800 de lei trebuie să plătești către bugetele de stat (contribuții sociale + impozit)…
Acum, înțelegeți de ce în România există încă foarte multă muncă la negru sau la gri? Acum înțelegeți de ce există firme care te angajează cu contract de muncă pe două ore, nu pe opt ore? Dacă stăm să ne gândim un pic, ce dai la angajat cam seamănă cu ce dai la stat. Singura diferență este că angajatul produce, statul nu produce nimic. E ca și cum ai mai avea un angajat leneș în firmă care niciodată nu pune mâna să muncească dar pe care trebuie să-l plătești.
Statul e mâna moartă a angajatorilor din România, a IMM-urilor care sunt mereu strangulate de legislația asta fiscală creată cu scopul de a stoarce și mai mulți bani din puținii care se fac în acest sector. Acesta este motivul pentru care există și șomaj și sărăcie. Și ca să vedeți un exemplu și mai elocvent, poftiți o comparațiile cu salariul minim înainte și după mărirea de la 1 februarie.
1250 RON – angajat primește 925 RON – firma plătește 1538 RON total / salariu
1450 RON – angajat primește 1065 RON – firma plătește 1783 RON total / salariu
Așadar, pentru ca angajatul să primească 140 de lei în plus, angajatorul plătește la stat cu 245 de lei mai mult. Acum, vreau să întreb și eu pe cei care dau aceste măriri de salarii, la ce se gândesc ei mai mult, la prosperitatea angajatului sau la prosperitatea bugetului statului? Cum poate o asemenea măsură să încurajeze mediul privat de afaceri? Cum?
Și ca să ducem la extrem articolul, iată câși bani ar trebui să dai la stat dacă ai vrea să angajezi pe cineva cu un salariu net de 4500 RON, 1000 de euro cu alte cuvinte. 8000 ca să dai 4500… 








