Cu surle și trâmbițe, în urmă cu ceva ani, ANAF-ul a deschis platforma online numită Spațiul Privat Virtual, o platforma prin intermediul căreia cetățenii puteau să facă rost de niște documente fără să mai stea pe la cozi, puteau să depună documente fără să stea pe la cozi și așa mai departe. Era practic o platforma care trebuia cel puțin teoretic să reducă birocrația și cozile de la ghișee.
Ei bine, iată-mă spunând astăzi, în 2017, faptul că această platformă este degeaba. Adică da, poate fi utilă în anumite cazuri dar din păcate nu este complet funcțională. Am să vă spun în cele ce urmează de ce cred asta și eventual, la final, trageți voi singuri concluziile.
Anul acesta am fost depus două declarații pentru PFA online, prin intermediul platformei ANAF Spațiul Privat Virtual. Din păcate, cea de-a treia declarație, 600-le, nu era în portal. Am trimis un mesaj la suport și mi s-a spus că aceasta va fi publicată pe site-ul ANAF-ului, nu pe platformă…
WTF!!! Deci două declarații online și una la sediul lor. Foarte tare frate… De ce naiba mai pui bazele unei platforme dacă oamenii sunt nevoiți să vină din nou la sediu?
În plus, nu mi-a plăcut deloc faptul că se reacționează atât de târziu, că se răspunde atât de greoi la acele mesaje trimise prin platformă. Uneori a durat și 10 zile până să primesc un răspuns oficial. Ce se întâmplă fraților? Ce birocrație s-a eliminat cu SPV din moment ce stai câteva zile după un răspuns? Nu înțeleg care-i scopul ei până la urmă…
Să nu mai zic de faptul că am depus declarațiile de la PFA prin ianuarie, acum suntem aproape de martie și nici urmă de decizie de impunere sau de regularizarea cu pricina. Ce s-a îmbunătățit prin intermediul SPV din moment ce la ghișee tot ajungem, după acte tot luni de zile așteptăm?
Spațiul Privat Virtual e degeaba…








