Cred că mulți dintre voi care ați ajuns prin spitale v-ați pus măcar o dată întrebarea aceasta, de ce poartă medicii acele uniforme care uneori seamănă între ele, alteori nu.
Desigur, fiecare spital în parte poate să aibă uniforme medicale diferite, însă din punct de vedere al utilității, în realitate acestea nu diferă prea mult indiferent de cine sunt cei care le fabrică.
Mulți dintre voi ați spune că medicii poartă acele halate pentru că sunt obligați de lege sau pentru că așa este igienic, însă în realitate adevărul este undeva pe la mijloc. Ei trebuie să se separe oarecum de mediul exterior din care vin la muncă iar aceste halate medicale (majoritatea uniformelor sunt de fapt niște halate) reușesc să facă treaba aceasta cu brio.
Cel mai important aspect al uniformelor medicale se rezumă de fapt la utilitate, la funcționalitate. Acestea au niște buzunare uriașe în care medicii pot să își pună tot ce au nevoie pentru vizitele la pacienți și nu, nu au fost concepute așa mari ca să încapă cât mai multe plicuri. Știam că unii dintre voi or să vină cu gluma asta și am zis s-o retez din start…
Prima uniformă medicală, albă, a apărut în 1914, anul care a osândit la moarte milioane de oameni (în 1914 a început Primul Război Mondial). Cel care a brevetat într-un fel, sau a rămas cunoscut drept inventatorul ei se numește Jeffrey P. Gold, un american ce a reușit să revoluționeze într-un fel industria medicală a acelor vremuri. Apoi, au urmat halatele medicale verzi pentru că pe măsură ce tehnologia operației a avansat, foarte mulți medici erau incomodați de această culoare albă în timpul în care trebuiau să fie foarte concentrați pe ceea ce taie într-un pacient.
Și ca să revin la întrebarea din titlu, da, uniformele medicale sunt absolut necesare chiar și pentru asistente, nu doar pentru medici. Dacă medicii sunt mai puțin numeroși într-un spital, asistentele sunt de fapt cele care poartă povara diferitelor secții. Ele trebuie să ajute bolnavii în cazul în care au nevoie de ceva sau să le aplice anumite tratamente. Astfel, asistentele trebuie să fie ușor de recunoscut în spitale, motiv pentru care poartă uniforme de obicei de culoare albă. De ce albă? Pentru că pe alb se pot observat de multe ori petele mult mai simplu. Un halat care s-a murdărit va putea fi zărit mult mai simplu și schimbat cu unul curat. Este o măsură pro igienă și siguranță.
De ce diferă uniformele și halatele medicale diferă uneori de la spital la spital? Diferă pentru că în România nu există un furnizor universal, fiecare manager de spital este nevoit să-și caute singur cele mai bune variante astfel încât să fie sigur de investiția în calitate. Nu toată lumea cumpără de halate medicale ieftine de pe dispotrading.ro așa că există posibilitatea ca modelele să difere un pic de la un spital la altul. În fine, nu asta este problema. Important este să înțelegem de ce diferă și mai ales de ce sunt necesare aceste uniforme medicale…
Voi ce credeți? Sunt necesare aceste uniforme medicale sau nu? V-ați putea imagina o lume medicală lipsită de aceste uniforme?