Acasă Arhiva Asta mă scârbește complet

Asta mă scârbește complet

0
scârbește

Nivelul de educație al tinerilor din România a devenit alarmant de scăzut. Nu știu câți dintre voi ați observat, dar examenul de bacalaureat este luat de maxim 60% dintre cei care aleg să participe, că o bună parte dintre elevi nici măcar nu se mai înscriu pentru vreo sesiune. Atunci când ai un tineret varză, needucat, crescut de niște părinți  iresponsabili, apare un anumit gen de mental colectiv de slabă calitate care adoră melodiile precum cea de mai jos. 18 milioane de vizualizări pentru o manea care se cheamă „NARCISA – DAI DIN BUCI CA LA TURCI”…

Pe lângă modul atroce în care este pocită limba română în această manea, pe lângă titlul scris cu dai în loc de dă, pe lângă ideea de auto laudă, narcisistă desprinsă din versuri, se desprinde și o oarecare greață pentru cele 40595 persoane care au dat LIKE la așa ceva pe YouTube. Mi-e scârbă că trebuie să împart aerul pe care-l respir cu asemenea specimene de-un grotesc nemaipomenit.

Am să încep să beau suc de lămâie înainte să mă mai uit pe YouTube, că nu știi niciodată pe unde te poartă click-ul. Odată ajungi la un clip de-ăsta țigănesc, analfabet, cu foarte multe vizualizări în care femeile, care de fapt sunt niște doamne, sunt îndrumate să dea din atenție, BUCI fraților.

Cred că este una dintre manelele care scot în evidență cel mai exact realitatea muzicii țigănești promovată la greu în România sub formă de manea. Asemenea mizerii ar trebui șterse definitiv de pe YouTube, dar din păcate, e libertate. Oricine poate să posteze orice, nu contează că-i vorba de calitate inexistentă sau despre niște analfabeți care au impresia că dacă arată bine și știu să râgâie a parizer în microfon, pot să facă și muzică… România e o țară pierdură…

NICIUN COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version