Acasă Arhiva De ce nu-ți vine să mai faci nimic în România

De ce nu-ți vine să mai faci nimic în România

0

După vreun an și jumătate spre doi am observat cu atenție ce se întâmplă în jurul meu în ceea ce privește relația cu instituțiile statului, cu statul în sine, cu companiile românești, cu posibilii angajați, din perspectiva unui mic întreprinzător. Nu am eu angajați și veți vedea imediat de ce nu am, dar am încercat pe cât posibil să intru în legalitate și să plătesc la stat ce se cuvine, că așa am fost clădit, cu mentalitate de om corect, nu de găinar. Nu mi-am propus niciodată să-mi fac firmă ca să-mi bat capul apoi cu ce pot face să nu dau bani la stat. Gândul, mintea mea se duc mereu către dezvoltarea afacerii, nimic altceva.

După aproape 2 ani de zile am identificat câteva cauze pentru care nu-mi mai vine să fac nimic în România. Există prea multe lucruri nasoale în mediul acesta business din pricina cărora ai mereu de întâmpinat probleme, aceste piedici te scot din sărite și te fac să te întrebi de ce naiba nu ți-ai văzut tu de treabă în urmă cu ceva timp când ai ales să pornești pe acest drum.

Prima chestie nasoală cu care am luat contact și care m-a împiedicat oarecum să mă dezvolt a fost salariul unui angajat. Astăzi, dacă ar fi să angajez pe cineva, ca să-i dau lui 1000 de lei net ar trebui să mai dau și la stat încă 800. Cum să mai dau la stat încă 800, frate? Mai ales acum, după 2 ani de zile de activitate, ani în care am observat că statul nu face nimic pentru tine, nu-ți creează nici un avantaj? În momentul în care am decis că merită să fac și acest efort, să accept gândul că voi încă un salariu la stat, am făcut cunoștință cu angajatul incompetent, care nu e în stare să traducă corect un text foarte simplu din engleză. A fost a doua mea dezamăgire legată de idea de a angaja.

Apoi, au urmat drumurile pe la ANAF… Unele declarații se pot depune online, altele nu… Dacă cumva întârzii o zi de la plățile planificate pentru PFA, primești somație cu titlu executoriu din partea ANAF. Foarte tare, nu? După ce că statul nu te ajută cu nimic, îți mai pune și sula-n coaste dacă ai cumva tupeul să întârzii la plată, nu zic să nu plătești deloc.

Și au urmat apoi refuzurile producătorilor de telefoane mobile de a-mi trimite în teste dispozitive. Companii românești care se ocupă de PR-ul producătorilor de telefoane mobile consacrați mi-au pus capac. Nu te bagă nimeni în seamă pentru că ai de-a face cu niște români indolenți și nepăsători, nu contează cât de mult investești tu într-un site și cât efort depui să-l crești. Ei nu te vor băga în seamă pentru că nu vor să se complice sau să te ajute pe tine, fără să le iasă și lor ceva…

Totul se face cu chin în țara asta, eu cel puțin așa am simțit după aproape 2 ani de PFA. Se fac bani, ce-i drept, dar e foarte greu, mai ales că nu simți sprijin din partea nimănui.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version