Acasă Arhiva De ce am doar 130 de prieteni pe Facebook

De ce am doar 130 de prieteni pe Facebook

0

Am fost întrebat de multe ori de ce nu am și eu 5000 de prieteni pe Facebook, că e la modă sau ceva de genul și că nu sunt cool dacă nu mă îndrept de urgență. Mai în glumă mai în serios, am să explic aici de ce am optat să nu dau cerere de prietenie oricui, de ce nu accept cerere de prietenie oricui și așa mai departe. Există de fapt 3 motive principale pentru care mențin lista de prieteni la minim:

  • Nu vreau să dau ocazia haterilor să se adune pe la postările mele
  • Nu vreau să adun pe contul meu o listă de oameni pe care nu-i cunosc
  • Nu vreau să mă înconjor de oameni de la care nu am ce învăța, care mă trag înapoi

Dacă primele două motive sunt ceva mai simplu de înțeles, ca să explic punctul trei am să recurg chiar la lista mea de prieteni, spunând clar și răspicat ce am învățat de la unii dintre ei sau care este motivul pentru care acei oameni se află în lista mea de prieteni.

În lista mea de 135 de prieteni de pe Facebook găsești oameni al căror scop principal este clădirea unei lumi mai bune și ajutorarea celor mai puțin norocoși.

În lista mea de 135 de prieteni de pe Facebook se află oameni care sunt foarte buni în ceea ce fac, sunt diverși specialiști capabili să-mi ofere un sfat în domeniul IT, oameni de la care pot să învăț foarte multe lucruri tehnice legate de world wide web.

Nu în ultimul rând, am în lista mea de prieteni o mulțime de oameni interesanți din punctul meu de vedere pe care-i urmăresc cu mare drag, fie că discutăm despre bloggeri sau despre oameni care se ocupă cu alt gen de activitate, important pentru societate.

Așadar, după cum puteți vedea, eu unul am optat să am în lista mea de prieteni oameni de la care am ce învăța, oameni care mă pot ajuta să evoluez, nu să involuez. Sper să faceți și voi la fel.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version